Potečský jubilant Lojza Baránek

 

 

Dne 6. února 2007 se dožil 75 let občan Poteče, umělec, akademický malíř Lojza Baránek. Narodil se   v Polanoku-Mukačevě v tehdejší podkarpatské Rusi. V letech 1951-1957 studoval na vysoké škole muzických umění v Bratislavě. Po škole se věnoval výtvarnictví v divadle. Od roku 1960 působí ve Valašských Kloboukách, tam také založil v Lidové škole umění výtvarný obor. V Poteči si postavil rodinný domek, kde od roku 1982 se svou rodinou bydlí.

 

Uspořádal nespočet výstav v České republice i v zahraničí. Jeho realizace v architektuře můžeme vidět na budovách na mnoha místech České republiky. Věnuje se malbě, volné grafice a keramice. Jeho dřevoryty, dřevořezy, suché jehly a linoryty jsou obrazem valašské krajiny. Také vytvořil celou řadu pozoruhodných sgrafit (vyrývání do barevné omítky) s figurální tématikou. Jeho tvorba mozajek z keramického, či přírodního materiálu vzbuzuje zaslouženou pozornost.. Z jeho větších prací je všem známý "Rozlet" na Kulturním domě ve Valašských Kloboukách, keramická kytice v Přerově, nebo "Píseň" v Halenkově.

 

Jeho nadání zdědila vnučka Kristýna, která studovala na vysoké škole muzických umění v Bratislavě. Od letošního roku je přijata na fakultu výtvarných umění (malba) na VUT v Brně a jde ve stopách svého dědečka, Spolu s dědečkem již také vystavuje své práce.

 

Lojzu Baránka můžete potkat na procházce se svým pejskem, nebo na rybách, protože je vášnivý rybář.

 

Náš spoluobčan je milý a příjemný člověk, kterému přejeme vše nejlepší do dalšího života.